Мед: свойства и ползи
Медът е природно богатство за нашето хранене и здраве. Това е много важна храна, известна със своята хранителна стойност и ползи от древни времена, където медът е бил използван в много случаи и приложения, дори като лекарство.
От древни времена до наши дни значението на меда в храненето, здравето на тялото, тялото и цялостното благосъстояние на индивида със сигурност е неоспоримо.
Разбира се, във всичко по-горе, важен е и приносът на пчелите, тъй като производството на хранителното съкровище, а именно медът, е резултат изключително от пчелите. Пчелите също са толкова важни за околната среда и екосистемата като цяло, където А. Айнщайн е направил следното важно изявление: “когато пчелите бъдат изгубени, природата ще има само няколко часа живот”.
Гръцкият мед от друга страна очевидно е един от най-висококачествените медове, които човек може да намери, богат на аромати, с перфектна текстура и сортове, чийто вкус е просто неповторим. Медът е съставка, която може да се намери като основна или неосновна съставка в готварски рецепти, сладкарски изделия, в отвари, в продукти за грижа за тялото, лицето и косата, освен разбира се в хранителните продукти.
Но какви са свойствата на меда?
Както е посочено в много научни изследвания, медът е от полза за тялото по различни начини. Полезните свойства на меда според неговите характеристики са следните: медът има антиоксидантни, антимикробни, лечебни, противовъзпалителни, противоракови и кардиопротективни свойства.
- По-конкретно, според свойствата на меда се отнасят:
- Укрепва имунната система
- Той е отличен естествен източник на енергия
- Това е естествен еликсир за красота
- Помага за здравето на сърцето
И накрая, медът допринася за предотвратяването на кариес поради своето антибактериално действие, има положителен ефект върху стомашно-чревната и сърдечно-съдовата система на човешкото тяло и се счита за добър източник на енергия за деца и спортисти и разбира се възрастни.
Каква е хранителната стойност на меда?
В продължение на всичко казано по-горе, сигурно и логично е, че медът е хранителна съкровищница за организма, избор, който трябва да присъства в ежедневната диета на хора от всички възрасти. Но нека погледнем по-аналитично на хранителната стойност на меда.
Общо медът съдържа повече от 180 хранителни вещества, поради което хранителната му стойност е много висока за човешкото тяло. По този начин приблизително 95 – 99% от меда се състои от захари, докато останалите 1 – 5% се състоят от ценни минерали, витамини, микроелементи, минерали и широка гама от антиоксиданти.
Медът съдържа витамини от група В, витамин С, желязо, калций, калий и натрий.
По-конкретно, една супена лъжица мед се равнява на 64 калории, 17,3 g. (захари), 0 g. мазнини.
Как медът допринася за доброто ни здраве?
Както вече споменахме, ползите от консумацията на мед за човешкото тяло са многобройни и много важни. Медът функционира като източник на естествена енергия за тялото, като същевременно подобрява здравето, благосъстоянието и дори красотата.
След като вече анализирахме важните свойства на меда, можем да се съсредоточим върху някои точки, като анализираме неговия важен принос за лечение на симптоми на заболявания или здравословни проблеми.
Мед и здраве |
|
---|---|
Мед и регресия |
Предотвратяването, лечението и управлението на рефлукса е пряко свързано с диетата, има храни, които могат да засилят симптомите. Храни като мед, естествено се борят със симптомите поради своите полезни, противовъзпалителни и антимикробни свойства. По-конкретно, суровият, непастьоризиран мед, който също има силно антиоксидантно действие, може да бъде естествен „щит“ срещу свободните радикали. |
Мед и диария |
Медът има антибактериални свойства и намалява продължителността на диарията при бактериален гастроентерит. Според научни изследвания, базирани на изследване на меда, е доказано, че той намалява тежестта и продължителността на диарията. Въпреки това, тъй като медът съдържа фруктоза, той може да причини диария и подуване на корема при хора, които имат затруднения с разграждането на това вещество и захарите, съдържащи се в меда. Поради тази причина би било разумно да избягвате меда, ако не сте сигурни за вида на диарията, която изпитвате. |
Мед и Хашимото |
Диетата, върху която трябва да се съсредоточи, е противовъзпалителният ефект на определени хранителни компоненти. По този начин медът е основен компонент на диетата за тези с Хашимото. Въпреки това, преди да включите мед в диетата си, докато имате автоимунен тиреоидит на Хашимото, трябва да се консултирате с личния си лекар. |
Мед за кашлица |
Благодарение на своите антисептични и омекотяващи свойства, медът в комбинация с лимон обикновено облекчава болките в гърлото и кашлицата, неутрализира микробите и “омекотява” гърлото. |
Мед и остеопороза |
Още веднъж, медът може да помогне при симптоми, особено при остеопороза. Препоръчително е сутрин или вечер да пиете чаша вода, в която сте разтворили 2 супени лъжици ябълков оцет и една супена лъжица мед. Твърди се, че това конкретно билково лекарство помага доста на жените, особено на жените, които преминават през менопауза. |
Мед и диабет |
Консумацията на мед като подсладител е за предпочитане при хора с диабет тип 2, тъй като е по-сладък от кристалната захар и изисква по-малко количество за същите резултати. Въпреки това, подобно на захарта, медът се състои от фруктоза и глюкоза, което означава, че може да повиши нивата на кръвната захар. Поради тази причина трябва да го консумирате умерено. |
Мед и синузит |
Според изследвания медът е богат на естествени антибактериални съставки, които предпазват организма от инфекции. |
Мед и красота |
Медът е основна съставка за подхранващи и хидратиращи маски за лице, които можете лесно и бързо да си направите у дома или да закупите от аптеката. По-конкретно, медът е богат на антиоксиданти, които се борят със свободните радикали, които са отговорни за преждевременното стареене. |
Медът има ли странични ефекти?
Като цяло медът е безопасна храна за повечето хора, но може да не е за всеки. Някои възможни нежелани реакции са както следва:
Известно е, че медът съдържа антиоксиданти, които помагат за понижаване на кръвното налягане. По този начин, когато се приема в големи количества, има риск кръвното налягане да падне до ниски нива и да достигне границите на хипотония.
Хората, които са склонни към алергии, трябва да внимават с консумацията на мед. Въпреки че алергиите към мед са редки, те се срещат. Смята се, че това се дължи на пчелния прашец. В допълнение, консумацията на мед може също да влоши симптомите на синдрома на раздразнените черва, тъй като е богат на фруктоза, която е захар, която червата не могат да усвоят.
Като цяло медът е суперхрана, богата на ползи с важни свойства за тялото, здравето и дори красотата, и затова употребата и консумацията му със сигурност е важна.