Булимия: Какво представлява, видове и лечение

 30/10/2024 3m, 40s

Булимията нервоза принадлежи към хранителните разстройства, засяга повече жените и обикновено се проявява в юношеска възраст. Булимията е многофакторно разстройство с възможни рискови фактори, включително отрицателно самочувствие, родителски влияния като осъдителни коментари за теглото, затлъстяване на родителите и затлъстяване в детска възраст.

Физиологичните и психологическите взаимодействия могат да изкривят възприятията за формата, храната и теглото и да предизвикат необходимост да придобият контрол над живота си. Парадоксално, въпреки че се опитват да контролират живота си, хората с булимия нервоза често чувстват, че губят контрол. Въпреки че фокусът изглежда е върху храната, преяждането/компенсаторното поведение често е средство за индивида да управлява емоциите и да се справя с негативни ефекти като стрес. Така порочният кръг на булимия нервоза се поддържа от негативни емоции.

Основните характеристики на хората с булимия нервоза са нарушено хранително поведение, негативна представа за тялото и опити за отслабване. Ето защо често четем или чуваме за това като булимия нервоза. Но правилният термин е булимия нервоза.

 

Булимия и диагноза: Какви са първите симптоми?

Съгласно DSM 5 диагностичните критерии са следните:

Повтарящи се епизоди на преяждане

Епизодът на преяждане (булимичен епизод) също се характеризира с двете от следните:

  1. Яденето в даден период от време на количество храна, което е очевидно по-голямо от това, което повечето хора биха изяли за подобен период от време и при подобни обстоятелства.
  2. Усещане за липса на контрол върху това колко човек яде по време на епизода (напр. човекът чувства, че не може да спре да яде или да контролира какво или колко яде).

Повтарящо се неподходящо компенсаторно поведение за предотвратяване на наддаване на тегло, като предизвикване на повръщане, злоупотреба с лаксативи, диуретици или други лекарства, гладуване, прекомерни упражнения.

Плюс важна информация за булимията и нейните симптоми:

  • Преяждането и неподходящото компенсаторно поведение се появяват средно поне два пъти седмично в продължение на 3 месеца.
  • Самочувствието е прекалено повлияно от образа на тялото или телесното тегло.
  • Разстройството не възниква изключително по време на епизоди на анорексия нервоза.

 

Булимия нервоза: Колко вида има?

Има лаксативен тип и неслабителен тип. По отношение на първия тип, по време на настоящия епизод на булимия нервоза, лицето използва лаксативи, лаксативи или диуретици или предизвиква повръщане.

В случай на непургативен тип булимия, по време на текущия епизод на психогенна булимия лицето не използва нито един от горепосочените компенсаторни механизми, но използва други компенсаторни поведения, като изтощителна диета или програми за упражнения.

 

Булимия: лечение и лечение

За лечението на булимия нервоза е необходимо нейното мултидисциплинарно управление, базирано на персонализирани грижи от учени, които са специализирани в хранителните разстройства. Основната цел на лечението е да се ограничи преяждането и компенсаторното поведение.

Булимия и хранене: Как диетолог-диетолог може да помогне

Когнитивно-поведенческата терапия, комбинирана с хранително консултиране, изглежда е най-ефективното лечение досега. Диетологът-диетолог предоставя индивидуализирано хранително консултиране и хранително обучение относно принципите на храненето, разпознаването на чувството за глад и ситост, помага на човека да се примири с храната, да се научи да се храни здравословно, да получава необходимите хранителни вещества и да се наслаждава на храната си с добро хранене в ума.

В същото време го информира за негативните последици от компенсаторното поведение върху здравето и му помага да разпознае валидни източници на информация, за да се предпази от дезинформация относно храненето.

Булимия нервоза: Значението на самонаблюдението

В допълнение, самонаблюдението с хранителни дневници често е полезен метод за подпомагане на индивида да идентифицира своите хранителни навици и причините зад тях. В допълнение към качеството и количеството на храната и напитките, консумирани от лицето, той записва чувството на глад и ситост, времето, когато е консумирана храната или леката закуска, подробности за околната среда (напр. хранене сам или с компания, местоположение), ако е беше последвано от епизод на преяждане/отмъстително поведение и мисли, чувства или стресови фактори, свързани с храната.

Тези данни дават полезна информация както на индивида, така и на диетолога-диетолог за оценка на напредъка в лечението.

Въз основа на хранителния дневник диетологът-диетолог може да напътства човека и да му помогне да си постави цели, като например постепенно повторно въвеждане на храни, които се считат за „забранени“ от човека, научаване как ефективно да се справя със стресовите фактори, свързани с храната.

Булимия: Лечението включва и поддържаща среда

И накрая, поддържащата среда, осигурена от когнитивно-поведенческата терапия, съчетана с хранителни консултации, изглежда е в състояние да повлияе на манталитета „всичко или нищо“, в който често оперира човекът с булимия нервоза, и да постигне здравословна връзка с храната и образа на тялото.

Препоръчани статии