Глутен: митове и истини
Глутенът е име, дадено на набор от протеини, намиращи се естествено в определени храни и зърнени култури като пшеница, ечемик и ръж. Негативното отношение на медиите към пшеницата и глутена накара много хора да се съмняват в полезността на това вещество в ежедневната им диета.
Изследванията обаче показват, че балансът в нашата диета, с глутен в нея, може да ни бъде само полезен. И това, защото глутенът, при здрави хора, които не са изложени на никакъв риск, не е вреден! Прочетете нашата статия и научете митове и истини за глутена и вземете нашия тест, за да научите всичко за този добре познат протеин.
10 мита и истини за глутена
По-долу ще открием някои митове и истини, свързани с глутена в нашето ежедневие.
Мит №1 Диетата без глутен ви помага да отслабнете
Истината: Това не винаги е така! Глутенът помага на храните да се поддържат във форма и се добавя за емулгиране, стабилизиране или добавяне на текстура. Когато липсва в храните, в някои случаи се добавят по-големи количества захар и мазнини. Поради тази причина е важно да приемете диета, богата на плодове, зеленчуци и бобови растения, които не съдържат допълнителни съставки.
Мит №2 Диетата без глутен е от полза само за хора с целиакия
Истина: Диетата без глутен обикновено е подходяща за хора с целиакия. Елиминирането на глутена обаче е свързано с намаляване на симптомите, свързани със синдрома на раздразнените черва или свръхрастеж на тънките черва.
Мит №3 Глутенът причинява само проблеми на човешкото здраве
Истина: Глутенът може да бъде от полза за човешкото тяло по няколко начина! Например глутенът действа като пребиотик, подхранвайки „добрите“ бактерии в тялото ни. Арабиноксилан олигозахаридът е пребиотичен въглехидрат, получен от пшенични трици, за който се съобщава, че стимулира активността на бифидобактериите в стомашно-чревния тракт. Промените в тяхното количество или активност са свързани със стомашно-чревни заболявания като възпалително заболяване на червата, рак на дебелото черво и синдром на раздразнените черва.
Мит №4 Всеки трябва да спазва диета без глутен
Истина: Диетата без глутен е от съществено значение за хора с целиакия, чувствителност към глутен или алергия. Диетата без глутен може да причини редица проблеми в здравия организъм, като тези на стомашно-чревния тракт.
Мит #5 Ако се подозира чувствителност към глутен, трябва незабавно да се спре
Истината: За да разберете дали имате цьолиакия, трябва да си направите необходимите изследвания при специалист, без да правите заключения сами. По-конкретно, за да определите дали сте чувствителни към глутен или не, трябва редовно да консумирате храни с този протеин в комбинация с тестовете, за да могат да се направят съответните заключения.
Мит №6 Глутенът е “угояване”
Истина: Хранителните ни навици определят дали наддаваме или отслабваме. Ако изберете балансирана диета, базирана на плодове, зеленчуци и бобови растения, е много вероятно да видите характерна загуба на тегло. Ако отново вместо храни с глутен изберете преработени храни с големи количества захар и мазнини, тогава е логично да настъпи покачване на телесното тегло.
Мит №7 Няколко трохи хляб не могат да навредят на човек с целиакия
Истината: Дори и най-малките количества глутен са способни да увредят чревните клетки на пациент с целиакия, дори и да няма симптоми.
Мит №8 Цьолиакия и чувствителността към глутен са едно и също нещо
Истина: Чувствителността към глутен е храносмилателно разстройство, при което тялото реагира отрицателно на глутена. Повечето хора, които страдат от чувствителност към глутен, изпитват леки симптоми и разстройства.
Целиакията, от друга страна, е автоимунно заболяване, което е най-тежката форма на непоносимост към глутен и включва над 200 симптома. Когато глутенът се поглъща при хора с целиакия, се причинява увреждане на чревната лигавица, създавайки имунен отговор, който може да причини възпалителни реакции в много части на тялото.
Мит №9 Глутенът се съдържа в ориза
Истина: Глутенът не се съдържа във всички бобови и зърнени култури, както много хора погрешно смятат. Хората с целиакия могат да ядат ориз, тъй като оризът в естествената си форма не съдържа глутен. Винаги обаче трябва да четете етикетите на съставките, тъй като някои сортове ориз може да съдържат глутен.
Мит №10 Глутенът се съдържа само в храната
Истина: Глутенът може да се намери в много други продукти освен храната. Някои от тях са: пасти за зъби, продукти за красота, лекарства, витамини и билкови добавки, води за уста, шампоани, сапуни, препарати за пране. Ето защо трябва да проверите етикета на даден продукт, преди да го използвате, ако имате непоносимост към глутен или целиакия.