Хипертония: Симптоми и лечение
Πίνακας Περιεχομένων
Когато сърцето ни бие, ние не само чуваме ритъма на живота си, но и „гласа“ на нашето здраве. И когато този „глас“ е нарушен от високия пулс на хипертонията, е време да насочим вниманието си към този важен здравословен проблем.
В тази статия ще разгледаме хипертонията, причините, които я причиняват, симптомите, на които трябва да обърнем внимание и естествените начини за лечение на хипертония чрез нашата диета, така че да можем да се предпазим и да управляваме това състояние на „тихия убиец“.
Какво представлява хипертонията?
Хипертонията се определя като повишено кръвно налягане в артериите. Тоест налягането, което е над нормалните граници или налягането, което кръвта упражнява върху вътрешната страна на артериите. С всеки удар на сърцето и докато изпраща кръв към артериите, налягането се увеличава и намалява. По-конкретно, когато сърцето се свие, налягането се повишава, а когато сърцето се отпусне, налягането намалява.
Кръвното налягане се измерва в милиметри живачен стълб (mmHg) с две числа. Единият показва систолното или високо налягане, а другият – диастолното или ниско налягане. Когато някой има високо налягане, равно или по-високо от 140 или ниско налягане, равно или по-високо от 90, тогава се счита, че има хипертония. Средното кръвно налягане е в средата на сърдечния цикъл. Нормалното налягане е между 120 и 80 mmHg.
Следователно налягането се разграничава в леко, умерено и силно. Това състояние се среща главно при възрастни, но не е изключено да се появи и при деца. В световен мащаб хипертонията засяга всеки трима възрастен, докато в Гърция 20% от населението има хипертония.
Нещата, които увеличават риска от хипертония, включват:
- стареене
- генетика
- затлъстяване
- липса на физическа активност
- диета с високо съдържание на сол
- прекомерна консумация на алкохол
Какви са симптомите на хипертонията?
Симптомите на хипертония не се наблюдават лесно. Всъщност, много пъти симптомите може да не се появят при състояния на хипертония. Поради тази причина често се характеризира като „тиха“ болест. Въпреки това, някои от симптомите, които човек с хипертония може да изпита, са следните:
- Лесна умора
- замаяност
- Главоболие
- гадене
- Неправилен сърдечен ритъм
- кървене от носа
- диспнея
- Болка в гърдите
- Безпокойство
- объркване
- повръщане
- Звънене в ушите
- Замъглено зрение или промени в зрението
Най-честият симптом при тях е главоболие, локализирано в гърба и долната част на главата.
Какви са причините за хипертонията?
При повечето пациенти с хипертония, появата на високо кръвно налягане се дължи на идиопатични причини, най-честите от които са:
- Наследствени фактори
- затлъстяване
- Заседнал начин на живот
- Диета, като повишен прием на сол
- Дългосрочен стрес
Когато хипертонията не е идиопатична, тя се дължи на друго заболяване и се характеризира като вторична. Заболявания, свързани с артериална хипертония са:
- атеросклероза
- Нарушения на съня, като сънна апнея
- Дисфункция на щитовидната жлеза
- Прееклампсия при бременност
- Нефропатия
- Стесняване на артериите
- Хормонални нарушения
- Някои лекарства, като кортикостероиди, антиревматични лекарства и контрацептиви
Високо кръвно налягане: Диагноза
Първо, трябва да се отбележи, че хипертонията може да бъде диагностицирана само от кардиолог. Впоследствие пълната анамнеза на пациента е от основно значение при диагностицирането, тъй като тя ще определи евентуална наследственост или заболявания, които допринасят за появата на хипертония.
Необходими са поне 3 посещения, при които се правят последователни измервания, за да се диагностицира, че някой е хипертоник. Накрая се използва и 24-часово записване на налягането с устройство за наблюдение. Ако е необходимо, лекарят може да препоръча и други изследвания за високо кръвно налягане.
Какво повишава кръвното налягане?
- сол
Широко разпространено е мнението, че солта е свързана с високо кръвно налягане и трябва да се избягва. Натрият причинява задържане на течности, което увеличава обема на кръвта в съдовете. Това повишава кръвното налягане.
- кафе
Пиенето на кафе може да доведе до временно повишаване на кръвното налягане, докато тези, които пият много кафе, са по-податливи на хипертония.
- кисели краставички
Туршиите съдържат големи количества сол, която, както споменахме по-горе, повишава кръвното налягане.
- домати
Преработените форми на домати, като доматен сос, доматен сок и консервирани зеленчуци, също са богати на натрий, т.е. сол, която повишава кръвното налягане.
- алкохол
Прекомерната консумация на алкохол води до значително повишаване на кръвното налягане. Освен това редовната прекомерна консумация на алкохол може да доведе до трайни усложнения.
Други храни, които трябва да избягвате, ако имате хипертония, включват:
- Десерти
- Млечни продукти
- Пекарни, като кроасани, торти, бисквити и мъфини
- Солени ядки
- Консерви
Бременност и хипертония
По време на бременност могат да се наблюдават три състояния, свързани с хипертония: гестационна хипертония, прееклампсия и хронична предшестваща хипертония.
- Гестационната хипертония е повишено кръвно налягане, което се появява след 20-та седмица от бременността при жени без анамнеза за хипертония.
- Хроничната хипертония съществува преди бременността. Необходимо е внимателно наблюдение, тъй като могат да възникнат различни проблеми.
- И накрая, прееклампсията е комбинацията от хипертония и наличието на албумин, които се появяват след 20-та седмица от бременността. Има някои рискови фактори за появата на прееклампсия. Някои от тях са първа бременност, анамнеза за хронична хипертония, затлъстяване и анамнеза за.
Какви са рисковете от хипертония?
Чудили ли сте се кога кръвното ви налягане е опасно? Ако високото кръвно налягане не се контролира, то може да увеличи риска от други заболявания. Някои от тях са:
- Сърдечно-съдови заболявания
- Увреждане на ретината
- Бъбречна недостатъчност
- Инсулт
- деменция
- Ангина (болка в гърдите)
Как се лекува хипертонията?
Хипертонията се счита за хронично състояние. По същество някой, който има хипертония, трябва да се научи да живее с нея въз основа на препоръките на своя лекуващ лекар. Начинът за лечение на хипертония е различен за всеки човек и може да включва промени в начина на живот на пациента в комбинация с лекарствена терапия. Важен фактор при лечението е диетата при хипертония.
Диета при хипертония
Като цяло е препоръчително да се избягват храни, които повишават кръвното налягане и да се включва в диетата това, което понижава налягането. По-долу ще видим някои храни, които допринасят за поддържане или дори намаляване на кръвното налягане на добри нива.
Хипертония и лимон
Лимонът е богат на калий, минерал, свързан с намаляване на кръвното налягане. Съдържа и витамин С, който има антиоксидантни свойства и укрепва организма. Това обаче не означава, че хипертоникът трябва да консумира лимонов сок. Те обаче могат да заменят солта с лимон в храните, за да добавят вкус.
Джинго Билоба и хипертония
При хипертония се препоръчва да се избягва употребата на гинго билоба. Трябва да се избягва и от хора с епилепсия и нарушения на кръвосъсирването, както и от бременни и кърмачки.
Сок от нар и хипертония
За разлика от повечето плодови сокове, които съдържат добавена захар и имат сериозна липса на основни хранителни вещества, 100% натурален сок от нар е надежден избор за нашето здраве. Изследванията показват, че може да намали кръвното налягане при хора с хипертония, както и при пациенти с диабет, бъбречни заболявания, подложени на диализа, и хора с каротидна болест.
Чесън и хипертония
Вероятно най-често срещаната храна, свързана с кръвното налягане, е чесънът. Няколко научни изследвания разкриват ефекта на чесъна върху баланса на кръвното налягане. По-конкретно, чесънът съдържа алицин, за който се твърди, че стимулира производството на азотен оксид, който разширява кръвоносните съдове и инхибира активността на ангиотензин-конвертиращия ензим, причинявайки понижаване на кръвното налягане.
Черен шоколад и хипертония
Тъмният шоколад с високо съдържание на какао и ниско съдържание на захар съдържа значителни количества антиоксидантни флавоноиди, които имат положителен ефект върху здравето на сърцето. Той е особено полезен за хора с метаболитен синдром, група от фактори, свързани със сърдечно-съдови заболявания, инсулт и диабет.
Хранителни добавки за хипертония
По-долу ще разгледаме някои от най-добрите хранителни добавки, които ще помогнат за регулиране на кръвното налягане.
Хранителна добавка с екстракт от чесън, която допринася за поддържане здравето на сърдечно-съдовата система и регулиране на кръвното налягане при лека хипертония.
Мощна формула с магнезий, хром, Hypetrol blend 560 mg (екстракт от корен на кудзу, плодове от конски кестен, глог, гроздови семки, корен от Coleus forskohili, боровинка), чесън, биофлавоноиди и екстракт от корен на Polygonum capsidatum, който допринася за регулирането на кръвното налягане.
Blood Pressure Health е хранителна добавка, произведена от екстракти от гроздови семена. Композицията с мощни антиоксидантни флавоноиди подпомага притока и налягането на кръвта, докато проантоцианидините отпускат мускулите на кръвоносните съдове, така че те да не се свиват и затварят притока, което се наблюдава при състояния на психологически и физически стрес.
Хипертония и профилактика
Както винаги, определени промени в начина ни на живот могат да помогнат за подобряване на здравето ни. И така, за хипертония можете да направите следните промени:
- Яденето на много плодове и зеленчуци
- По-малко заседнал начин на живот
- По-интензивна физическа активност (напр. ходене, бягане, плуване, танци)
- Редовни аеробни и укрепващи упражнения
- Отслабване при затлъстяване винаги след консултация със специалист
- Поддържане на лечението, предписано от Вашия лекар
Във всеки случай, за да намалите допълнително риска, би било добре да не правите следното:
- Намаляване на солените храни
- Намаляване на храни с високо съдържание на наситени или трансмазнини
- Намаляване или отказване от тютюнопушене
- Намаляване или спиране на алкохола
- Трябва да се отбележи, че горните превантивни практики се отнасят за хора, които желаят да предотвратят симптомите на
- високо кръвно налягане, както и за хора с кръвно налягане – дори и на лечение.