Шум в ушите: какво е това, симптоми и естествено лечение
Πίνακας Περιεχομένων
Терминът тинитус (звънене в ухото) се отнася до възприемането на звук в ухото или по-общо в главата, но без видим звуков стимул от външен източник на звук. Шумът в ушите е често срещан проблем сред населението и често влияе значително върху качеството на живот на пациента, поради което посещението при отоларинголог е много важно за навременното му и успешно лечение.
Какво е тинитус (шум в ушите)?
Шум в ушите, или научно приет като шум в ушите, се описва като звънлив звук, но някои хора чуват други видове звуци, като рев. Шум в ушите (шум в ушите) е често срещан при възрастни и деца.
И при деца, и при възрастни шумът в ушите може да се подобри или дори да изчезне с течение на времето, но в някои случаи може да се влоши. Когато тинитусът продължава три месеца или повече, той се счита за хроничен.
Шум в ушите и симптоми: Колко вида шум в ушите има?
Има два вида шум в ушите, субективен и обективен. Най-често срещаният тип шум в ушите е субективен, като звукът се възприема само от пациента. Субективният тинитус се дължи главно на отологични и аудиологични причини.
Обективният шум в ушите, от друга страна, се отнася до звука, който дори преглеждащият лекар възприема и често срещаните му причини са нарушения на кръвоносните съдове и мускулни спазми в областта.
Шум в ушите и симптоми по тип
Шум в ушите от всякакъв вид може да се прояви като непрекъснат, периодичен или пулсиращ, с колебания в интензитета и обикновено приема формата на:
- Звънене
- Цикади
- Звънене
- Подсвиркване
- Бързане
Шум в ушите и причини: какво наистина се случва?
Причините могат да варират, дори в зависимост от вида на тинитус. По-долу изброяваме най-честите причини за шум в ушите. Подчертаваме обаче, че посещението при отоларинголог за клиничен преглед, ендоскопско и аудиологично изследване и подходящо образно изследване (ако е необходимо) на тинитуса е задължително условие.
- Ушна кал (свещ)
- Пресбиакузис: Намалена острота на слуха с възрастта
- Загуба на слуха от излагане на силен шум
- Болест на Мениер: Загуба на слуха, шум в ушите, световъртеж – световъртеж и усещане за пълнота в ушите
- Отосклероза: състояние, което причинява фиксиране на стремето, кост в средното ухо, което е важно за слуха
- Заболявания на темпоромандибуларната става
- Хроничен отит
- Нарушения на евстахиевата тръба
- Акустична неврома: доброкачествен тумор на слуховия нерв
- Болести на сърдечно-съдовата система: аневризми, атеросклероза, съдови аномалии
- Наранявания на главата и шията
- Неврологични заболявания
- Прием на лекарства: аспирин, хлорохин, метотрексат, цисплатин и др.
- Различни заболявания: Захарен диабет, хиперлипидемия, хипотиреоидизъм
Медицинско лечение на тинитус (шум в ухото)
Пациентът с тинитус трябва да бъде подкрепян от семейството си и насърчаван да се опита да се справи с него. Ако причината за шум в ушите е резултат от заболяване, тогава съответното лечение ще доведе до регресията му. Има обаче и случаи, когато причината за шум в ушите не е открита или не подлежи на лечение.
Фармацевтични подходи
Първоначално е важно да не злоупотребявате с противовъзпалителни лекарства, тъй като има възможност за влошаване на шума в ушите. Лекуващият лекар може също така да промени лечението на пациента, ако е необходимо.
Въпреки това, няма одобрени лекарства за лечение на шум в ушите. Някои хора приемат лекарства против тревожност, за да управляват шума в ушите. Въпреки това, за да започнете лечение на шум в ушите, трябва да се свържете с Вашия лекар.
Слухови апарати
Слуховите апарати са една от основните възможности за лечение на хора с тинитус, които имат загуба на слуха. Те усилват външните звуци, позволявайки по-добро взаимодействие с околната среда, като същевременно правят шума в ушите по-малко забележим.
Звукови терапии
Звуковите терапии се основават отчасти на идеята, че тинитусът е резултат от промени в невронните вериги в мозъка, причинени от загуба на слуха. Някои доказателства сочат, че излагането на звук може да обърне някои от тези невронни промени и да помогне за облекчаване на шума в ушите. Звуковата терапия може също да работи, като маскира звуците на шум в ушите, помага ви да свикнете с тях или ви разсейва.
Естествени начини за лечение на шум в ушите (шум в ушите)
Диета и упражнения за здравето на ушите
Що се отнася до диетата, алкохолът, солта, наситените мазнини и кофеинът трябва да се избягват, тъй като се твърди, че влошават шума в ушите. Упражнението и поддържането на физическа форма също са важни за пациента, в допълнение към другите методи за лечение на шум в ушите. Също така някои хранителни добавки със съставки като гинко билоба, витамин В12 и мелатонин допринасят за намаляване на шума в ушите.
Алтернативни терапии
Препоръчително е да избягвате хранене късно вечер или твърде близо до времето за лягане, силно безпокойство и стрес, излагане на шумна среда и силни звуци.
Превенция и ежедневни съвети
Тъй като шумът в ушите е симптом на други здравословни проблеми, не винаги е възможно да се предотврати. Въпреки това можете да предприемете стъпки за защита на слуха си, което ще помогне за намаляване на риска. Някои съвети, които можете да разгледате, са следните:
- Защитете слуха си, когато работите на шумни места (напр. фабрики, строителни обекти, концерти, фитнес зали, кина и др.)
- Защитете слуха си, когато използвате електрически инструменти, косене на трева, сгъстен въздух или друго шумно оборудване
- Защитете слуха си, когато използвате огнестрелни оръжия като развлекателна стрелба или лов
- Бъдете внимателни, когато използвате слушалки, тъй като силният звук може да причини проблеми с шум в ушите
- Избягвайте никотина, алкохола и наситените мазнини
- Намалете стреса и ситуациите, които предизвикват негативни емоции