Възли на щитовидната жлеза: Какво трябва да знаете

 04/12/2024 4m, 47s

Възлите на щитовидната жлеза са по същество локализиран оток в щитовидната жлеза. Възлите на щитовидната жлеза са често срещана находка, тъй като се срещат при до 50% от населението. Тук си струва да се отбележи, че възлите се появяват по-често при жените, отколкото при мъжете, като точните причини за това явление остават до голяма степен неизвестни.

 

На каква възраст обикновено се появяват?

Възлите на щитовидната жлеза могат да се появят на всяка възраст. Последните научни изследвания показват, че честотата на възлите на щитовидната жлеза се увеличава с възрастта, в резултат на което възрастните хора развиват възли по-често от по-младите хора.

 

Възли на щитовидната жлеза: какви са причините за появата им?

Множество изследователски групи са фокусирали вниманието си върху точния механизъм на възлите на щитовидната жлеза. Общата констатация на всички изследвания е, че възлите на щитовидната жлеза са причинени от генетичен “дисбаланс” между някои онкогени и туморни супресорни гени.

Възли на щитовидната жлеза, стрес и диета: играят ли всъщност роля?

Има няколко други фактора, за които е доказано, че допринасят за развитието на възли на щитовидната жлеза, включително:

  • Пушенето
  • затлъстяване
  • Йоден дефицит в зоната и диетата
  • Злоупотреба с алкохол
  • Наследственост, до степен, която все още не може да бъде определена.

 

Възли на щитовидната жлеза и симптоми: Как да разберем, че ги имаме?

Повечето пациенти с възли на щитовидната жлеза не знаят за тяхното съществуване, тъй като по-голямата част от възлите не причиняват симптоми. Има обаче и случаи на пациенти с големи възли на щитовидната жлеза, които поради големината си се напипват по предната повърхност на шийката на матката (шията).

Освен това не е необичайно щитовидната жлеза да се подува с едновременно наличие на множество възли, състояние, наречено мултинодуларна гуша и което се възприема от пациентите като дифузно подуване на предната повърхност на шията им. Поради това повечето пациенти откриват, че имат възли на щитовидната жлеза, когато се подложат на ултразвук на областта на шията, или ултразвук на щитовидната жлеза, или ултразвук на шийката на матката за друго заболяване.

Доброкачествени възли на щитовидната жлеза: какви са техните симптоми?

По същество няма специфични симптоми, които да разграничат доброкачествените от злокачествените възли на щитовидната жлеза. На този етап обаче трябва да споменем, че доброкачествените възли е много по-вероятно да бъдат горещи възли, т.е. възли, които свръхпродуцират хормони на щитовидната жлеза в сравнение с останалата част от щитовидната жлеза, в резултат на което доброкачествените възли на щитовидната жлеза по-често причиняват хипертиреоидизъм (свръхактивна щитовидна жлеза жлеза), в сравнение със злокачествени възли.

Злокачествени възли на щитовидната жлеза: Какви са техните симптоми?

Подобно на доброкачествените възли, злокачествените възли на щитовидната жлеза обикновено не предизвикват забележими симптоми, които да тревожат пациентите.

Въпреки това, злокачествените възли на щитовидната жлеза почти винаги са твърди по консистенция, така че някои пациенти могат да ги усетят, като ги палпират по предната повърхност на шията. В допълнение, злокачествените възли на щитовидната жлеза могат да метастазират в цервикалните лимфни възли, което кара пациентите да усещат твърди и неподвижни лимфни възли по страничната повърхност на шията.

Какви са характеристиките на подозрителните възли на щитовидната жлеза?

Възлите на щитовидната жлеза се класифицират като подозрителни, когато са изложени на повишен риск от приютяване на някаква форма на рак на щитовидната жлеза. Подозрителните възли на щитовидната жлеза показват специфични характеристики на ултразвук, които предизвикват тревога, като например:

  • Кръглата форма
  • Хипоехогенност (хипоехогенен или хипоехогенен възел)
  • Повишена васкуларизация
  • Неправилните граници на нодула
  • Наличие на калцификати вътре в нодула
  • Едновременното съществуване на увеличени лимфни възли на шията с възела

В допълнение към подозрителните ултразвукови характеристики обаче, възелът на щитовидната жлеза трябва да се третира с особено внимание, когато се появи:

  • За първи път на възраст < 20 години или > 60 години
  • При пациенти с роднини по първа линия, които са имали рак на щитовидната жлеза
  • При пациенти, страдащи от тиреоидит на Хашимото
  • При пациенти, които преди това са били подложени на облъчване на цервикалната област, особено в детска възраст.

 

Как се диагностицират възлите на щитовидната жлеза?

За диагностиката на тиреоидните възли ключов момент е клиничният преглед на пациента и снемането на подробна анамнеза. В допълнение, различни тестове могат да определят естеството на възлите на щитовидната жлеза, включително:

  • Хематологични изследвания
  • Сцинтиграфия на щитовидната жлеза
  • Ехография на щитовидна жлеза и шия

Кои са основните изследвания, които трябва да направим, за да ги предотвратим?

Несъмнено превенцията е най-добрата форма на лечение, тъй като дори и при наличие на съмнителен възел на щитовидната жлеза, неговото откриване и лечение в ранен стадий води до окончателно излекуване на пациента. Ролята на ултразвуковото изследване на щитовидната жлеза и шийката на матката е основополагащо при проследяването на възлите на щитовидната жлеза и според международните указания трябва да се извършва редовно, като интервалът от време се определя от индивидуалните характеристики на възлите.

Освен това пациентите с възли на щитовидната жлеза и съпътстващи нарушения в нивата на тиреоидните хормони (хипотиреоидизъм, хипертиреоидизъм) трябва редовно да се изследват нивата на тиреоидните хормони в кръвта, като необходимите корекции на хормоналните нива се извършват от лекуващия ендокринолог.

 

Възли на щитовидната жлеза и лечение: как могат да бъдат лекувани в зависимост от формата им?

Лечението на възлите на щитовидната жлеза зависи както от характеристиките им при ултразвук, така и от резултата от пункцията на съмнителни възли на щитовидната жлеза. Възлите на щитовидната жлеза, които се характеризират като „невинни“, трябва да се проследяват редовно с ултразвук на щитовидната жлеза и измерване на нивата на хормоните на щитовидната жлеза в кръвта на пациентите. Възлите с междинен риск могат да бъдат лекувани или чрез внимателно наблюдение и евентуално повторение на пункцията им, или чрез тяхното хирургично отстраняване и последваща биопсия.

И накрая, подозрителни възли на щитовидната жлеза или възли, за които е доказано, че съдържат някаква форма на рак на щитовидната жлеза, трябва да бъдат лекувани чрез хирургично отстраняване на щитовидната жлеза.

Препоръчани статии