Холестерол: какво е това и какво му влияе?
Холестеролът е мека, гъвкава мазнина, намираща се в цялото тяло. Наличието му не е проблем за организма, освен ако нивата му не са високи. Тялото се нуждае от холестерол, за да изгражда клетки и да произвежда витамини и други хормони.
Холестеролът може да бъде намерен основно от 2 източника, от нашия черен дроб и от животински храни. В черния дроб той произвежда целия холестерол, от който тялото се нуждае. В нашата статия ще разгледаме видовете холестерол, основните причини, отговорни за повишаването му, здравословните проблеми, които причинява и естествените начини за справяне с него!
Двата вида холестерол
Повечето хора знаят, че има два вида холестерол, “добър” холестерол (HDL) и “лош” холестерол (LDL). Холестеролът се транспортира през кръвта и се свързва с протеини. Тази комбинация от протеини и холестерол се нарича липопротеин. Тук се намесват различните видове холестерол, в зависимост от това какво транспортира липопротеинът. По-долу ще разгледаме двата вида холестерол и тяхната основна разлика.
Добър холестерол (HDL)
HDL, или „добрият“ холестерол, събира излишния холестерол и го транспортира обратно в черния дроб.
Лош холестерол (LDL)
LDL, или „лошият” холестерол, транспортира холестеролови частици в тялото. LDL холестеролът се натрупва по стените на артериите и ги запушва.
Как холестеролът влияе на нашето здраве
Високият холестерол може да причини опасно натрупване на веществото по стените на артериите (атеросклероза). Тези остатъци могат да намалят притока на кръв през вашите артерии, което може да причини сериозни усложнения, като следните.
Болка в гърдите
Ако артериите, които кръвоснабдяват сърцето ви (коронарни артерии), са засегнати, може да изпитате болка в гърдите и други симптоми на коронарна артериална болест.
Сърдечно-съдови заболявания
Ако тези стени се разкъсат или разкъсат, на мястото на разкъсването може да се образува кръвен съсирек – блокирайки притока на кръв или блокирайки артерия. Ако притока на кръв към част от сърцето бъде прекъснат, ще настъпи сърдечен удар.
Инсулти
Подобно на инфаркта, инсултът възниква, когато кръвен съсирек блокира притока на кръв към част от мозъка и се причинява от холестерол.
Рискови фактори за висок холестерол
Рисковите фактори за висок холестерол са свързани главно с ежедневните ни навици, като диета, липса на движение, тютюнопушене и консумация на алкохол.
диета
Яденето на храни, богати на наситени или трансмазнини, може да доведе до високи нива на холестерол. Наситените мазнини се намират в тлъстите разфасовки месо и пълномаслените млечни продукти. Трансмазнините често се срещат в пакетирани закуски или десерти. Някои от най-известните храни, свързани с повишени нива на холестерол, са:
- преработени меса (напр. шунка, бекон и салам)
- пържени храни
- преработени храни (напр. бисквити и сладкиши)
- нездравословни храни (напр. хамбургери и пица)
- мазнини в месото и кожата на пилето
- кокосово масло
- палмово масло (често наричано растително масло в продуктите)
- масло
- храни, които изброяват „хидрогенирани масла“ или „частично хидрогенирани растителни масла“ в списъка на съставките
Наследственост
Някои хора могат да бъдат диагностицирани с висок холестерол или сърдечно заболяване в относително млада възраст (мъже под 55 години и жени под 65 години). Това може да се дължи на наследствени фактори, включително генетично състояние, наречено фамилна хиперхолестеролемия.
Фамилната хиперхолестеролемия е най-често срещаното генетично метаболитно заболяване. Това състояние се причинява от дефектен ген, който човек наследява от своите родители, което води до невъзможност на тялото да премахне „лошия“ (LDL) холестерол, циркулиращ в кръвта.
Упражнение
Ниските нива на физическа активност и упражнения са пряко свързани с високите нива на холестерола. Заседналият начин на живот, съчетан с липса на физически упражнения, намалява нивата на HDL (добрия) холестерол.
Пушене и алкохол
Пушенето може да намали нивото на HDL, „добрия“ холестерол в нашето тяло, докато алкохолът като цяло може да увеличи процента на холестерола в тялото.
Как да измерите холестерола си
За да измерите нивата на холестерола си, всичко, от което се нуждаете, е кръвен тест.
Кръвни изследвания
Лекарят, който взема кръвта, ще изпрати кръвта в лаборатория за анализ. Уверете се, че следвате внимателно инструкциите на Вашия лекар как да се подготвите за теста. Например, може да бъдете помолени да гладувате няколко часа преди теста, за да сте сигурни, че резултатите са точни.
Кръвните тестове ще дадат резултати за следното:
- Общи нива на холестерол
- Нива на “добър” холестерол (HDL)
- Нива на “лош” холестерол (LDL)
- Триглицериди
Честота на тестване
Обикновено Вашият лекар ще Ви каже колко често да изследвате холестерола си. Въпреки това, някои фактори, които играят роля в контрола на холестерола, включват:
- Възраст: Колкото повече остарявате, толкова по-често трябва да се изследвате
- Фамилна анамнеза: Ако имате член на семейството с анамнеза за сърдечно заболяване или висок холестерол, вие също сте изложени на по-висок риск и може да се нуждаете от по-чести тестове за холестерол
- Сърдечно заболяване: Ако сте били диагностицирани със сърдечно заболяване, ще имате нужда от по-чести тестове за холестерол
Естествени начини за понижаване на холестерола
Добрата новина е, че високият холестерол може да бъде значително намален – или дори напълно в някои случаи, напълно обърнат – чрез промени в начина на живот. Здравословната и балансирана диета, упражненията и избягването на тютюнопушене и алкохол са основните практики за понижаване на холестерола.
Въпреки това, ако промените в начина на живот сами по себе си не намаляват достатъчно холестерола, може да се наложи да приемате и лекарства. Има няколко вида лекарства за понижаване на холестерола, като статини. Във всеки случай, за правилното лечение на висок холестерол, трябва да се консултирате с лекар.
Диетични промени
Диетата е най-лесната, но и най-съществената промяна за лечение на висок холестерол. В таблицата по-долу ще видим категориите храни, които могат да бъдат от полза за здравословния начин на живот без холестерол!
Храни, които понижават холестерола |
|
---|---|
Плодове и зеленчуци | Търсете цветни плодове и зеленчуци като грозде, круши, портокали, ябълки, домати, броколи, карфиол, целина, спанак, зеле, тиквички, патладжани и чушки. |
пълнозърнести храни | Овес, киноа, ечемик, ленено семе, кус-кус, булгур и пълнозърнеста пшеница осигуряват фибри, сложни въглехидрати и протеини. Потърсете също хляб, тестени изделия и зърнени храни, направени с пълнозърнести сортове. |
месо | Включете във вашата диета меса като пилешки или пуешки гърди без кожа и постни парчета месо като свинско филе и говеждо филе или филе. Четете етикетите, за да сте сигурни, че месото е поне 92% без мазнини. |
Ядки | Когато купувате фъстъчено масло или бадемово масло, търсете продукти, които съдържат съставки без сол и за предпочитане естествени и непреработени. |
Млечни продукти | Потърсете млечни продукти с ниско или намалено съдържание на мазнини като кисело мляко, мляко, извара, крема сирене и заквасена сметана. Прочетете внимателно етикета на продукта и в този случай. |
Храни, богати на Омега-3 | Потърсете омега-3 мазнини в риба като сьомга, риба тон, херинга и скумрия. Можете също така да намерите растителни омега-3 мастни киселини в орехи, семена от чиа и ленено семе. |
Сосове и подправки | Търсете сосове и подправки с ниско съдържание на сол и мазнини. На пазара има продукти с намалено или никакво съдържание на тези съставки, като кетчуп, горчица, майонеза и други различни сосове. Оцетът, също балсамов или класически, е също толкова добър избор. |
Масло | Някои масла могат да бъдат също толкова полезни за нашето здраве. Добре познатият и уникален зехтин може да помогне за повишаване нивото на “добрия” холестерол (HDL). Въпреки това, други масла, като соево и слънчогледово, са също толкова важни за намаляване на холестерола. Горните видове олио могат да заменят маслото в нашата кухня. |
В допълнение към горепосочените храни има и някои билки, които според проучванията предлагат множество ползи за понижаване на холестерола:
- Сминдух
- Артишок
- босилек
- джинджифил
- Куркума
- Розмарин
Физическа активност
Редовната физическа активност е едно от най-добрите неща, които можете да направите за здравето на сърцето си. Увеличаването на вашата физическа активност само с 10 минути на ден, съчетано със здравословна диета, може да донесе желаните ползи за понижаване на холестерола и намаляване на риска от сърдечни заболявания.
Избягвайте пушенето и ограничете алкохолните напитки
Спирането на пушенето и намаляването на алкохола намалява риска от сърдечни заболявания и може значително да помогне за намаляване на нивата на холестерола.
Митове и факти за холестерола
Мит: Има плодове, които повишават холестерола.
Истината: Повишаването на нивата на холестерола не се дължи на плодовете, въпреки че някои от тях имат високо съдържание на захар. Напротив, те имат висок процент фибри, които помагат за понижаване на холестерола, и нямат никакви мазнини (с изключение на авокадото, което е с ниско съдържание).
Мит: Само хора с наднормено тегло и затлъстяване могат да имат висок холестерол.
Истина: Хората с наднормено тегло са по-склонни да имат висок холестерол, но слабите хора също могат да бъдат засегнати.
Мит: Само мъжете трябва да се тревожат за холестерола.
Истината: И мъжете, и жените са склонни да имат по-високи нива на триглицериди и холестерол с напредване на възрастта. Въпреки че атеросклерозата обикновено се появява по-късно при жените, отколкото при мъжете, сърдечно-съдовите заболявания остават водещата причина за смърт при жените.
Мит: Не са необходими промени в начина на живот с лекарства.
Истина: Медикаментите могат да помогнат за контролиране на нивата на холестерола, но се препоръчват промени в диетата и начина на живот, за да се намали рискът от сърдечни заболявания и инсулт.
Мит: Използването на маргарин вместо масло ще помогне за понижаване на холестерола.
Истина: Маслото е с високо съдържание на наситени мазнини и има някои трансмазнини – повишава LDL (лошия) холестерол и допринася за атеросклерозата. Въпреки това, много маргаринови продукти също са с високо съдържание на наситени и трансмазнини. Потърсете маргарини, направени с растителни масла, които обикновено имат по-малко наситени мазнини.
💡Холестеролът е често срещано състояние за много хора, което обаче може да бъде контролирано в много случаи чрез промени в нашата диета и начин на живот. По същество холестеролът е число и трябва да събуди хората, които имат високи показатели, не за тези числа, а за превенция на по-сериозни здравословни проблеми, свързани със сърцето. Във всеки случай лекарят и редовните прегледи винаги са най-надеждният съюзник в справянето с холестерола.