Как плодовитостта се определя от възрастта?

 23/12/2024 3m, 2s

Фертилитетът е основен проблем за много жени и мъже. Първоначално плодовитостта се определя като състояние, в което човек, независимо от пола, може да има потомство.

Ключова роля в тази част играе възрастта на жената със съответните шансове и възможности за зачеване. От друга страна – и това е теоретично – мъжът има биологичната способност да има деца в по-зряла възраст. Жената обаче е тази, която показва пик на плодовитост около 30-годишна възраст и след това започва постепенен спад.

 

Плодовитостта в десетилетието 19-30 години

Въз основа на горното, една жена на възраст от 19 до 30 години има приблизително 200 хиляди фоликула, има стабилен цикъл и може да освободи най-много 2 до 3 яйцеклетки с високо качество при всяка овулация. Забременяването може да настъпи относително лесно, тъй като жената е млада, в добро физическо състояние и няма друг известен здравословен проблем.

 

Женската плодовитост през 30-те и 39-те години

На възраст от 30 до 39 години шансовете за естествено зачеване варират значително, тъй като женското тяло се променя и качеството на яйцеклетките се влошава, което води до някои менструални нередности. Разбира се, безпокойството, стресът и ритъмът, който следваме в ежедневието, играят важна роля за това. Следователно през това десетилетие приблизително процент от 50% ще могат да забременеят по естествен път след систематични усилия и има вероятност двойката да опита ин витро оплождане.

 

40-50-те: Какво се случва с плодовитостта?

В десетилетието от 40 до 50 години възможността за естествено зачеване е доста трудна, тъй като качеството на яйцеклетките се е променило драстично, както и възможността за тяхното оплождане (показател, който се подсилва от AMH, антимюлеров хормон тест). В същото време се наблюдава увеличение на вероятността от спонтанен аборт, отчетено с честота от близо 33 до 35%, промени в хормоналния профил и климактерични състояния, както и повишен процент на хромозомни аномалии, особено синдром на Даун. Ето защо на тези възрасти ин витро оплождането със собствени яйцеклетки е много трудно, докато с донорски шансовете са доста високи.

 

Други фактори за плодовитостта и безплодието при двойките

Има и състояния, които като цяло могат да повлияят на плодовитостта на жената, като вагинит и цервицит, заболявания на щитовидната жлеза, фиброиди и кисти на яйчниците, наследствена анамнеза за преждевременна менопауза, тютюнопушене, операции и радиация, затлъстяване и диабет, ендометриоза и др. Следователно жената трябва да прегледа всичко това правилно и с помощта на своя акушер-гинеколог да намери най-доброто възможно решение, за да има възможност тя иска да има деца.

Съответно е важно мъжът да се подложи на съответен преглед, преди да се опита да има потомство.

Всеки човек обаче може да води здравословен начин на живот, като:

  • По-малко заседнал начин на живот
  • По-малко пушене и алкохол
  • По-малко мазнини и преработени храни
  • Ежедневни упражнения и самоусъвършенстване
  • Повече пресни плодове, зеленчуци и фибри
  • Промяна на начина на живот с по-малко безпокойство и стрес
  • Прием на витаминни добавки, които помагат на имунната система и подобряват нивата на плодовитост и при двата пола

И накрая, през последните години бяха предприети много важни стъпки за справяне с проблема с безплодието, тъй като има няколко фармацевтични препарата, които помагат за регулиране на цикъла и контролирана овулация, както и индуцирането и броя на яйцеклетките. Има специални техники, като например:

  • Хистеросалпингография, която играе важна диагностична роля за проходимостта на фалопиевите тръби
  • Лапароскопска хирургия
  • Препарати при заболявания на щитовидната жлеза и менструални нарушения
  • Ехографи от последно поколение с възможност за изобразяване на цялата репродуктивна система
  • Съвременното ин витро оплождане в комбинация с различни техники като предимплантационна диагностика, които предлагат най-добрия възможен резултат на всяка жена, която иска да стане майка и на всяка двойка, която желае да има бебе.

Препоръчани статии